Trnava

Už v auguste prídu do Trnavy! 5 zaujímavých faktov o skupine IMT Smile

Slovenská hudobná scéna, to nie sú len šity od Dominiky Mirgovej, Martina Jakubca či hegahit o borovičke. Naša milá malá krajinka má tiež svetlejšie chvíľky, za ktoré ti nie je trápne aj za samotného interpreta. Jednou z obľúbených kapiel Slovenska je určite skupina bratov Táslerovcov IMT Smile, ktorá je na scéne viac ako štvrť storočia (číslom 25 – to pre tých jednoduchších). Tak poďme na to, tu je pár zaujímavostí o skupine, čo to roztočí 9. augusta v Amfiku v Trnave.

#1 Názov je zložený z iniciálok oboch bratov

Začneme zľahka. Možno si nevedel alebo si sa nad tým nikdy nezamýšľal, ale môžeš niekedy s touto nepodstatnou vecou zafrajeriť pred kamošmi. Kapelu založili dvaja bratia – Ivan a Miroslav Táslerovci, a tak si ju po sebe aj pomenovali. Svoje prvé demo nahrali už v roku 1993 – to väčšina nás, študentov, nebola hádam ešte ani v pláne.

Bratia Táslerovci a Katka Knechtová na konci 90-tych rokov. Zdroj: priekopnik.sk

#2 Skupina dvakrát zmenila názov

Po výhre v súťaži Roba Grigorova (RG tip) v roku 1994 boli mierne mimo a hľadali samých seba. Hrali všetko možné, od rocku cez punk až po reggae. Preto vymýšľali a menili meno, raz vystupovali pod názvom Epitath, neskôr Ruka, a až koncom roka 1995 sa vrátili k pôvodnému názvu, pod ktorým ich poznáme dodnes. IMT je teda jasné, ale prečo Smile? To ani internety netušia.

#3 Dlhé roky bol členom kapely Peter Bič…

Mirov spolužiak z konzervatória, gitarista Peter Bič sa k nim pridal ešte na úplnom začiatku, no po pár koncertoch to padlo a bratia ostali znovu sami. Avšak niekoľko mesiacov po tom ako Ivan s Mirom nahrali prvú pesničku, sa Miro Tásler s Petrom Bičom znovu pokúsili nahrať dve Ivanom naspievané skladby. Zrejme sa podarili, pretože sa ako skupina dali nanovo dokopy. Hral s nimi až do roku 2010, kedy odišiel a založil vlastnú kapelu Peter Bič Project.

Ich debutový album z roku 1998. Zdroj: supershop.sk

#4 … a chvíľu aj Katka Knechtová

Táto rodená Prešovčanka s nimi začala spievať v roku 1996, hneď po tom ako dostali ponuku na nahranie albumu od Škvrna records. Pieseň Nepoznám sa stala v svojom období v slovenských rádiách jednou z najhranejších a bola taktiež hlavným singlom pripravovaného albumu. No a hneď ako si v 1997 prevzali od Zväzu autorov a interpretov cenu „Objav roka“, vydali svoj debutový album s názvom Klik-klak. Po rozchode s kapelou vstúpila Katka do skupiny Peha spolu s bubeníkom Martinom Migašom, ktorý bol taktiež z IMT Smile.

#5 Ich Veselá pesnička je aktuálna dodnes

Len sa započúvaj do textu. Nie je smutné, že od tohto songu o kritike Slovenska, korupcii a politike sa ani po 20-tich rokoch nič nezmenilo?

Po Amfiteáter Tour 2018, ktoré kapela úspešne odštartovala v Prešove 16. júna, sa rozhodli letný koncert spraviť pod holým nebom aj tu v Trnave. Už 9. augusta o 19:00 sa môžete tešiť na pohodový letný koncert v trnavskom amfiteátri! Vstupenky kúpiš v sieťach Ticketportal a MaxiTicket.

Autor: Tereza Šuveríková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *